Resekcje przerzutów

Co to jest przerzut?

Przerzut nowotworu możemy scharakteryzować jako odrębne ognisko nowotworowe umiejscowione w tym samym narządzie lub częściej poza nim.

Czy przerzuty do płuc można operować?

Chirurgiczne leczenie przerzutów innych nowotworów do płuc jest od kilkudziesięciu lat uznana metoda leczenia w przypadku pacjentów po radykalnym leczeniu ogniska pierwotnego i przy braku rozsiewu choroby nowotworowej do innych narządów .

Jak dużo przerzutów można usunąć?

Z ponad 250 operacji wykonanych w naszym ośrodku od 2003 roku metodą laserową maksymalna liczba przerzutów usuniętych z jednego płuca wyniosła 31, a największa liczba zmian usuniętych u jednego chorego wyniosła 42. W grupie chorych z przerzutami obustronnymi nasze postępowanie było dwuetapowe (torakotomia po jednej stronie i po 4-6 tygodniach torakotomia po stronie przeciwnej), w niektórych przypadkach wykonano sternotomię.

W jaki sposób można usunąć przerzuty?

Operacji przerzutów wykonuje się następującymi metodami:

Najczęstsze:

  • metastazektomia – wycięcie przerzutu w tym: laserowe wycięcie zmiany - możliwość usuwania mnogich przerzutów oraz przerzutów zlokalizowanych centralnie w miąższu płuca)
  • resekcja klinowa – resekcja fragmentu płuca

Rzadsze:

  • lobektomia – usunięcie jednego płata płuca
  • bilobektomia – usunięcie dwóch płatów płuca
  • pneumonektomia (bardzo rzadko) –usunięcie całego płuca

Kto kwalifikuje do takiej operacji? Z kim mam się skontaktować?

Kwalifikacji dokonują lekarze specjaliści tutejszej kliniki, do których na konsultację należy zgłosić się w Poradni Torakochirurgicznej. link do Poradni

Czy to prawda, że Państwo macie tzw. „laser”? Co to oznacza?

Klinika Torakochirurgii w Poznaniu jako pierwsza w Polsce i przez 5 lat jedyna dysponuje do wykonywania tego rodzaju operacji - laserem operacyjnym Neodymowo-Yagowym o długości fali 1318 nm specjalnie stworzonym do operacji na tkance płucnej. Jest to rodzaj „noża chirurgicznego”, którym w sposób bezpieczny można wykonywać nacięcia płuca.

Jakie odniosę korzyści z leczenia przerzutów?

Na podstawie przeprowadzonych analiz operacji przerzutów do płuc stwierdzono, że resekcja przerzutów nowotworowych do płuc przedłużają życie chorych i mogą być drogą do całkowitego wyleczenia. 


 

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".