Ogólne

Co to jest TORAKOCHIRURGIA?

Torakochirurgia (z łaciny thorax to klatka piersiowa) jest działem chirurgii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń narządów klatki piersiowej. Jej zakres obejmuje choroby ściany klatki piersiowej (wrodzone zniekształcenia, guzy i obrażenia urazowe), przepony (przepukliny, urazy), śródpiersia (guzy, zmiany zapalne), przełyku (guzy, urazy, zmiany łagodne), płuc i opłucnej (nowotwory, urazy i zmiany zapalne). Również torakochirurdzy wykonują zabiegi przeszczepów płuc.

Współczesna torakochirurgia skupia się na leczeniu raka płuca, który stanowi u mężczyzn najczęstszą przyczynę zgonu z powodu nowotworów. Przedmiotem zainteresowania torakochirurgii są ponadto coraz częściej występujące obrażenia klatki piersiowej (wypadki komunikacyjne, postrzały) i ich następstwa. Tradycyjnie torakochirurgia ma swój udział w leczeniu swoistych i nieswoistych zapaleń oraz raka przełyku.

Torakochirurgia współdziała także z onkologią (skojarzone leczenie nowotworów pierwotnych i wtórnych – przerzutów), pulmonologią (diagnostyka inwazyjna), gastroenterologią (choroby przełyku) i neurologią (leczenie miastenii).

Jeżeli sądzisz, że możemy Ci pomóc…

Jeżeli masz problem związany z płucami lub układem oddechowym zgłoś się do swojego Rodzinnego Lekarza, a ten jeżeli uzna to za właściwe skieruje Cię do naszej Poradni. Pamiętaj nie czekaj aż Twoje objawy same znikną – mogą być objawem innej poważnej choroby a szybsze wdrożenie leczenia przyspieszy Twój powrót do zdrowia!

Jeżeli jesteś naszym pacjentem...

Pamiętaj – termin Twojej pierwszej kontroli po pobycie szpitalnym jest wyznaczony na karcie informacyjnej, następne poda Ci lekarz, który jest w Poradni. Więcej o Poradni znajdziesz tutaj


 

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".